Kryptowaluty

Kryptowaluty (lub waluty kryptograficzne) to cyfrowy zapis aktywów przeznaczony na potrzeby funkcjonowania jako środek wymiany wykorzystujący kryptografię do zabezpieczania transakcji, kontrolowania, tworzenia dodatkowych jednostek oraz weryfikacji transferu aktywów.

Utworzony w 2009 roku Bitcoin był pierwszą zdecentralizowaną kryptowalutom. Od tego czasu powstało wiele innych kryptowalut, których określa się mianem “altcoiny” (alternatywne coiny). Bitcoin i jego instrumenty pochodne wykorzystują zdecentralizowaną kontrolę w przeciwieństwie do scentralizowanych systemów pieniądza elektronicznego i bankowości centralnej, związane jest z wykorzystaniem rozproszonej otwartej bazy danych, systemem blockchain.

Obecnie notowanych jest ponad 1300 kryptowalut na ponad 7500 giełdach.

Przykładowe popularne kryptowaluty

Wydobywanie kryptowalut (kopanie)

Wydobywanie kryptowalut (kopanie kryptowalut, mining kryptowalut) odbywa się za pomocą koparek kryptowalut wykorzystujących moc obliczeniową dedykowanego sprzętu.

Legalność

Status prawny kryptowalut różni się znacznie w zależności od kraju i jest nadal nieokreślony lub zmienia się w wielu z nich. Podczas gdy niektóre kraje wyraźnie zezwoliły na ich stosowanie i handel, inne zakazały lub ograniczyły ich stosowanie. Podobnie, różne agencje rządowe, departamenty i sądy inaczej klasyfikują kryptowaluty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sidebar